Blog

Montaż wkładu kominowego w starym kominie

Wkład kominowy to nic innego, jak przewód montowany w murowanym kominie. Składa się z połączonych ze sobą stalowych lub ceramicznych rur. Jego zadaniem jest usprawnianie systemu odprowadzania spalin, zmniejszanie bezwładności cieplnej oraz dbanie o prawidłowe funkcjonowanie całej instalacji grzewczej. Powinien wyróżniać się wysoką odpornością na czynniki zewnętrzne oraz odkształcenia mechaniczne i termiczne. Zastosowanie wkładu w starym kominie pozwala znacząco podnieść efektywność ogrzewania, co może pozytywnie wpłynąć na obniżenie miesięcznych wydatków na opał.

 

 

Jak wybrać wkład kominowy do starego komina?

 

Wkład kominowy należy dostosować do rodzaju paliwa wykorzystywanego do ogrzewania domu, typu kotła oraz budowy i kształtu komina. W przeciwnym razie może nawet dojść do uszkodzenia całego murowanego komina lub samego wkładu. Należy również wziąć pod uwagę najważniejsze parametry urządzenia grzewczego zainstalowanego w budynku.


W przypadku kotłów na paliwo stałe, np. drewno warto zastosować wkłady wykonane ze stali żaroodpornej. Natomiast kotły olejowe lub gazowe wymagają zamontowania wkładów ze stali kwasoodpornej. Ich montaż zalecany jest nie tylko przy modernizacji starego komina, ale także wymianie pieca na bardziej energooszczędny i nowoczesny model.

 


Wkład kominowy do starego komina – czy warto go stosować?

 

Zastosowanie wkładów kominowych jest konieczne zwłaszcza w starym budownictwie, jeżeli doszło do wykruszenia zaprawy między cegłami komina. Wówczas wzrasta ryzyko rozszczelnienia przewodu, utrudniając odprowadzanie spalin. Montaż wkładu ze stali lub ceramiki jest najlepszą inwestycją w stary komin, ponieważ:

  • zwiększa efektywność ogrzewania budynku,
  • generuje realne oszczędności na opale,
  • usprawnia oraz podnosi bezpieczeństwo systemu odprowadzania spalin z kotła.

Instalacja wkładu kominowego jest niezbędna także podczas prac związanych z modernizacją systemu grzewczego. Zajmujemy się profesjonalnym montażem poszczególnych komponentów - dostosowanych do potrzeb naszych klientów.