Blog

Kiedy stosować nasady kominowe?

Sprawność urządzeń grzewczych oraz domowej wentylacji w dużej mierze zależy od prawidłowego ciągu kominowego. To on umożliwia swobodne odprowadzanie spalin i zużytego powietrza z budynku poprzez wykorzystanie naturalnego ruchu ciepłego powietrza ku górze.

 

Wszelkie zaburzenia ciągu to najczęściej efekt błędów popełnionych na etapie projektowania i budowy komina, np. nisko położony wylot, niewłaściwie wyprofilowana powierzchnia wewnętrzna, zbyt krótki komin czy niewystarczający przekrój. Duże znaczenie przepisuje się również warunkom pogodowym oraz lokalizacji domu. Wiele z tych przeszkód można jednak zniwelować, instalując nasady kominowe.

 

 

Kiedy należy stosować nasady kominowe?

 

Montowane na szczycie komina nasady mają za zadanie stabilizować oraz wspomagać ciąg kominowy w przewodach wentylacyjnych, spalinowych lub dymowych. Zapobiegają powstaniu niebezpiecznego ciągu wstecznego, który powoduje cofanie się spalin do przewodu. Nasady kominowe warto instalować:

 

  • w budynkach narażonych na działanie silnych, porywistych wiatrów o zmiennych kierunkach, które zakłócają ciąg komina,
  • jeżeli w bezpośrednim sąsiedztwie komina występuje wysokie zadrzewienie,
  • kiedy komin zlokalizowany jest poniżej połaci dachowych, posiada niewielki przekrój lub jest zbyt krótki.
  •  

Obowiązek montażu nasad kominowych dotyczy budynków zlokalizowanych w II oraz III strefie obciążenia porywistym wiatrem, a więc przede wszystkim w górach i nad morzem.

 

 

Jakie nasady kominowe wybrać?

 

Stałe nasady kominowe nie zmieniają swojego położenia pod wpływem wiatru. Ich skuteczność zależy więc od kierunku oraz natężenia podmuchów. Znajdują zastosowanie przede wszystkim na kominach pieców spalinowych i gazowych.


Nasady kominowe samonastawne ustawiają się w kierunki wiatru, osłaniając przewód kominowy. Wytwarzane podciśnienie jest proporcjonalne do prędkości podmuchów. Doskonale sprawdzą się na zakończeniach przewodów wentylacyjnych, spalinowych i dymowych.


Obrotowe nasady kominowe stabilizują ciąg kominowy dzięki głowicom oraz łopatkom, które odprowadzają powietrze z kanału dolotowego. Nie są podatne na gromadzenie się zanieczyszczeń pochodzących ze spalin.