Sprawność urządzeń grzewczych oraz domowej wentylacji w dużej mierze zależy od prawidłowego ciągu kominowego. To on umożliwia swobodne odprowadzanie spalin i zużytego powietrza z budynku poprzez wykorzystanie naturalnego ruchu ciepłego powietrza ku górze.
Wszelkie zaburzenia ciągu to najczęściej efekt błędów popełnionych na etapie projektowania i budowy komina, np. nisko położony wylot, niewłaściwie wyprofilowana powierzchnia wewnętrzna, zbyt krótki komin czy niewystarczający przekrój. Duże znaczenie przepisuje się również warunkom pogodowym oraz lokalizacji domu. Wiele z tych przeszkód można jednak zniwelować, instalując nasady kominowe.
Montowane na szczycie komina nasady mają za zadanie stabilizować oraz wspomagać ciąg kominowy w przewodach wentylacyjnych, spalinowych lub dymowych. Zapobiegają powstaniu niebezpiecznego ciągu wstecznego, który powoduje cofanie się spalin do przewodu. Nasady kominowe warto instalować:
Obowiązek montażu nasad kominowych dotyczy budynków zlokalizowanych w II oraz III strefie obciążenia porywistym wiatrem, a więc przede wszystkim w górach i nad morzem.
Stałe nasady kominowe nie zmieniają swojego położenia pod wpływem wiatru. Ich skuteczność zależy więc od kierunku oraz natężenia podmuchów. Znajdują zastosowanie przede wszystkim na kominach pieców spalinowych i gazowych.
Nasady kominowe samonastawne ustawiają się w kierunki wiatru, osłaniając przewód kominowy. Wytwarzane podciśnienie jest proporcjonalne do prędkości podmuchów. Doskonale sprawdzą się na zakończeniach przewodów wentylacyjnych, spalinowych i dymowych.
Obrotowe nasady kominowe stabilizują ciąg kominowy dzięki głowicom oraz łopatkom, które odprowadzają powietrze z kanału dolotowego. Nie są podatne na gromadzenie się zanieczyszczeń pochodzących ze spalin.