Blog

Frezowanie kominów - co to jest?

W procesie tym najczęściej stosuje się tak zwane głowice frezujące. Ich wysoka prędkość obrotowa oraz sukcesywne zwiększanie średnicy zabezpiecza użytkownika przed uszkodzeniem przewodu czy budynku. Osoba wykonująca frezowanie powinna posiadać niezbędną wiedzę, kwalifikacje w zawodzie kominiarza oraz odpowiednie doświadczenie. Dzięki temu cały proces odbywa się w sposób sprawny i bezpieczny. Zaleca się, aby przeprowadzić frezowanie, jeżeli na kominie widoczne są smoliste zabrudzenia lub pęknięcia.

 

Kiedy warto przeprowadzić frezowanie komina?

  • W przypadku wykrycia jakiejkolwiek nieszczelności w przewodzie kominowym, która objawia się nieprzyjemnym zapachem spalin lub obecnością dymu.
  • Podczas wymiany na piec gazowy lub olejowy, ponieważ wymagają one szerokiego przewodu.
  • Jeżeli zaniedbano regularne przeglądy oraz systematyczne czyszczenie komina. Wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo, że przewód znajduje się w złym stanie technicznym i w sposób nieprawidłowy odprowadza spaliny.
  • W celu zwiększenia ciągu w przewodzie kominowym.
  • W razie konieczności montażu urządzenia o wlocie większym niż średnica komina.

 

Frezowanie komina – o czym należy pamiętać?

Należy pamiętać, że przed samym wykonaniem frezowania komin musi być całkowicie drożny. Pracownicy powinni mieć swobodny dostęp do przewodu oraz tych pomieszczeń znajdujących się w domu, przez które przebiega kanał kominowy. Konieczne jest również sprawdzenie samej powłoki komina - zwłaszcza w drewnianych i dachowych stropach. Warto zadbać o to, aby maksymalny kąt przewodu nie przekraczał 15 stopni. W przeciwnym razie niezbędne będzie dodatkowe wiercenie, aby uzyskać swobodny do niego dostęp. Głębokość frezowania powinna wynosić co najwyżej 1/3 grubości ściany komina. Doświadczeni specjaliści z pewnością zadbają o zachowanie wszelkich warunków technicznych i norm bezpieczeństwa.